סיפורי מופת והצלה לרגל יום הזיכרון לשואה ולגבורה

מירה כהן

 

האלופה

מסע מרתק בעקבות אגנס קלטי, מתעמלת יהודייה ומצליחה ילידת הונגריה שהקריירה המבטיחה שלה נקטעה עם הכיבוש הנאצי. היא שרדה את השואה ולאחר המלחמה שבה להתמודד, למרות גילה המתקדם בהשוואה למתעמלות אחרות, על תואר האליפות הארצית בהונגריה ומשם הדרך הייתה סלולה לאליפות העולם ולאולימפיאדה. קלטי עלתה ארצה והייתה ממייסדי ענף ההתעמלות בארץ. גם היום, לאחר למעלה שבעים שנה (!) קלטי נמנית עם צמרת האלופות האולימפיות הטובות והמעוטרות ביותר בעולם בכל הזמנים!

הכינור שהתפלל ליופי...

סיפורה הייחודי של אלמה רוזה שהייתה נערת הזוהר של וינה. בת למשפחת אצולה תרבותית, כנרת וירטואוזית ומנצחת מצליחה – 'סלב' בקנה מידה בינלאומי עד שפרצה מלחמת העולם השנייה. היא נשלחה לאושוויץ והגיעה לבלוק הניסויים של ד"ר מנגלה. נודע שהיא מנצחת וכנרת וירטואוזית לכן מונתה למנצחת תזמורת הנשים (היחידה שהייתה במחנות המוות). אלמה ניצלה את מעמדה החדש כדי להציל כמה שיותר יהודיות אותן גייסה לתזמורת הנשים. ביצירתיות, עקביות והרבה הקפדה הצליחה להפוך אוסף חובבני של נגניות לתזמורת ברמה גבוהה ביותר. ברגעי משבר הייתה מסבירה לנגניות: "אם לא ננגן היטב – נלך לגאזים"!

הציירת הישראלית והנאצים

סיפורה המדהים של אסתר לוריא, ציירת ישראלית מצליחה שנסעה לבקר את משפחתה בלטביה ונקלעה לסערת המלחמה. בראשית המלחמה נתפסה על ידי הנאצים ויכלה להשתחרר הודות לדרכון הארצישראלי שהיה ברשותה, אך בחרה להישאר עם בני משפחתה וחברי ילדותה. בחוכמה ובתושייה שרדה את השואה ולאחר המלחמה הצליחה בדרכה המיוחדת לנקום בנאצים.

גיזי להצלת העם!

בעקבות גיזי פליישמן, אשת ציבור בכירה שכיהנה כיו"ר ארגון נשות ויצ"ו וכנציגת הג'וינט בסלובקיה. מנהיגה יוצאת דופן שבימי מלחמת העולם השנייה עשתה את הבלתי יאמן והצליחה לעמוד בראש קואליציה נדירה של גברים חרדים וחילונים שנקראה: 'קבוצת העבודה', שסייעה להציל אלפי יהודים בסלובקיה. גיזי וחבריה לקבוצה האמינו שביכולתם להניע פעולות הצלה בהיקף כלל אירופי ויזמו תכנית פעולה נועזת ורחבת היקף להצלת יהודי אירופה!

סטפה של הילדים

מי לא מכיר את יאנוש קורצ'אק? איש החינוך שהפך גיבור לאומי? האם גיבש את משנתו החינוכית לבדו? כיצד פעל המפעל החינוכי ומי ניהל אותו בפועל? בהרצאה נפנה את הזרקור למפעל חייה החינוכי של סטפה וילצ'ינסקה, שותפתו הנאמנה והצנועה של יאנוש קורצ'אק ומנהלת בית היתומים, שהקדישה את חייה למען הילדים.

לידתה של הפילהרמונית הישראלית

סיפור הצלה ייחודי ונועז בהובלת ברוניסלב הוברמן, הכנר האגדי שהציל מוזיקאים יהודים רבים מציפורני הנאצים וייסד בדרכו התקדימית ופורצת הדרך תזמורת סימפונית ארץ ישראלית נדירה, שמרגע היווסדה נחשבה לאחת התזמורות הפילהרמוניות הטובות בעולם.

מירה כהן

חוקרת ומרצה מנוסה, בעלת תואר מוסמך (M.A ) ביהדות זמננו, אוניברסיטת תל-אביב. מחברת הספר "נפ"ש ראשונית", אודות נחמה פוחצ'בסקי, הראשונה שהובילה בהצלחה את מאבק הנשים לזכויות שוות בארץ ישראל.

המלצות

היי מירה
רוצה לומר לך גם בשם חבריי מועדון גימלאים "בסר" אשר מצביעים ברגליים,
כי מפגש איתך הופך לרגעים קסומים של סיפור, היכרות נפלאה עם המושא, שפה רהוטה, נועם, עיניים נוצצות.
כל זאת את מביאה עמך לאחר שאנחנו מסכמות על מה יהיה המפגש.
תודה לך והמשך מפגשים מרתקים ומפעימים כאחד.
פרח
מנהלת
מועדון גימלאי "בסר" רמת גן

***

בשם מועדון ותיקים בכפר מגשימים, אנו רוצות להודות לך על ההרצאה המרתקת.
תענוג צרוף לשמוע אותך. את מפגינה ידע רב ועושה זאת בנעימות רבה.
יישר כוח לך וכבר מצפים להרצאה הבאה!
צביה, חגית וורדית, צוות מועדון הוותיקים מגשימים

***

מירה היא מרצה רהוטה, ידענית ומרתקת, היא מלאת חן ונעימה, דנה בנושאים פחות ידועים ומוכרים, בצורה קולחת ומעניינת ביותר! הרצאותיה בהחלט מומלצות בחום!
דולי רוזנברג, הנהלת פורום מדריכי חו"ל

***

ערב טוב מירה,
היה לי לעונג רב, להקשיב להרצאה המרתקת שלך על שרה לוי-תנאי, לראות את הסרטונים ולשמוע את השירים של שרה לוי תנאי. החזרת אותי לתקופה שהייתי נערה, לזיכרונות ולחוויות שחוויתי וזה ריגש אותי מאד.
כל הכבוד לך על הידע הרב שצברת והעברת בנעימות ובכישרון רב.
צביה ערוסי, רקדנית ענבל

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input