מתחברים באמצעות ערכים - הרצאות בנושא השואה

שמחה שטיין

 

מרכז מ.ב.ע מגיש בזאת הצעות להרצאות ממאגר שנוצר במהלך 30 שנה על ידי שמחה שטיין, איש משרד החינוך שכיהן כמנכ"ל מוזיאון בית לוחמי הגטאות במשך 16 שנים וסמנכ"ל בתיאטרון יידישפיל במשך 3 שנים. לאחרונה יועץ מיוחד ל"מצעד החיים". תחום ההתמחות כחוקר היסטוריה וכמחנך הכשירו אותו לספר סיפורים היסטוריים.

חוק השואה הפולני

מישהו טיפס על העץ ולא יודע כיצד לרדת – "חוק השואה" הפולני. כיצד מתמודדת פולין המודרנית עם זיכרונות ואירועי העבר? מדוע דווקא עכשיו?
פולין כיום מדינה בפריחה ולא רק בהשוואה למדינות מזרח אירופה. יחד עם זאת פולין בשנים האחרונות עורכת חשבון נפש נוקב עם עברה. השיח הציבורי כיום בפולין עוסק בזיכרון ובבחינת מקומם של הפולנים אל מול הגרמנים במאה ה- 20, אל מול הרוסים לאורך מאות רבות ובמיוחד אל מול העם היהודי. מיוחד, שכן המגמה הרווחת היא כי פולין ללא היהודים היא חסרה ולא שלמה וזאת אל מול הטענה כי הקתוליות הפולנית מרובה באנטישמיות. מה תפקידה של הממשלה הימנית השמרנית? ומה לחוק ולמשלחות הנוער לפולין?

ואלה מסעות בני ישראל בפולין

האם המסע מרכיב הכרחי תהליך ההתבגרות? האם המסע הוא שיא תהליך חינוכי-ערכי? כיצד הוא נתפס בעיני תלמידים?
למעלה משלושה עשורים מלווה המרצה את משלחות הנוער לפולין מאז החלו בשנת 1983 ועד עצם היום הזה. השנה יוצאים במסגרת בתי הספר למעלה מ- 30,000 תלמידים והמספר גדל מידי שנה. מהי הסיבה לתופעה זו? על איזה בסיס חינוכי ערכי היא נשענת? ההרצאה מנסה לבחון בדרכים לכמת ולבדוק איכויות של המסעות. הדעות חלוקות לגבי תרומתם של המסעות אבל עם הצלחה קשה להתווכח. אז מה עושים? כיצד הופכים את החוויה של המסע לפעילות אפקטיבית למען הקהילה והמדינה?

סיור בבית הקברות של קיבוץ לוחמי הגטאות.

חיי הקיבוץ ב"בית העולם". מה אומרות המצבות? ראשיתו של קיבוץ שיודע לנצור זיכרון בצחוק ובדמע.
בית הקברות מלמד על חיי הקהילה הענפה שחייה בסמוך ל"בית העולם". הסיור בבית הקברות בקיבוץ לוחמי הגטאות מזמן סיפור של קהילה שכל חבריה אבדו משפחות ושורשים בשואה, עולים לקרקע ומתיישבים ללא ידע וניסיון בחקלאות ובחיי חברותא נורמאליים. כיצד מייסדי הקיבוץ מתמודדים עם המוות הראשון של חברם, כיצד הם מתמודדים עם נושא ההנצחה של יקיריהם בכלל ושל בניהם שנפלו במערכת ישראל בפרט. ולצד הזיכרון בדמע יש סיפורים של נוסטלגיה, של רכילות, של קהילה מיוחדת. אין זה קיבוץ של חברים. זהו קיבוץ של משפחות.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input