הרצאות בנושא השואה

אמיר השכל

 

בעקבות הספר "הסוהר מבלוק 11"

תא"ל במילואים אמיר השכל, חוקר שואה ומדריך מסעות בפולין, התחקה, צעד אחר צעד, אחר סיפור חייו המדהים של יעקב קוזלצ'יק שהיה הסוהר של בלוק 11 במחנה אושוויץ. בספר פורס אמיר בפני הקורא, ביסודיות של בלש היסטורי, דמות יוצאת דופן גם בהקשר הלא יאמן של גורל יהודי אירופה במלחמת-העולם-השנייה. במהלך התחקיר – בישראל, פולין וגרמניה - נחשף אמיר לעוד ועוד הפתעות. תוצאותיהן הביאו אותו, בסופו של דבר, להקים בבית הקברות קריית-שאול שבתל-אביב מצבה על קברו של האיש שמעולם לא הכיר.

מיהו יעקב קוזלצ'יק? מה היו מעשיו בבלוק 11 באושוויץ? למה ביקשו ממשלות פולין וצ'כוסלובקיה את הסגרתו? מדוע לא הונחה מצבה על קברו? ומה הקשר בין סוהר יהודי באושוויץ לבין טייס חיל-האוויר בחלוף כמעט 70 שנה? אלו השאלות המרכזיות בהן עוסק ספר זה.

בעקבות הספר "גיבורים רגילים" על חסידי אומות העולם

בתקופה האפלה של השואה היו גם ניצוצות של אור, אלו, מי שלימים הוכרו על ידי "יד ושם" כחסידי אומות העולם. חסידי אומות העולם הם הרבה מעבר לסיפור מרגש של הצלה, אלו אנשים שפעלו באופן שונה מסביבתם.

במהלך השנים, מאז סיום המלחמה, ההתמקדות של ההיסטוריונים והכותבים השונים הייתה ברוצחים, פחות מידי בקצה השני של הסקלה במצילים, מי הם היו? מה היו המניעים שלהם? מה מאפיין את הבתים שבהם הם גדלו? מה יש ללמוד מהם? זה יהיה לב ההרצאה.

על מנהיגים יהודיים, מוכרים ונשכחים, בתקופת השואה, בעקבות הספר "על זיכרון ושכחה"

במהלך מלחמת העולם השנייה היו מספר מבצעי הצלה של יהודיים שהצילו יהודים, אספר על שלושה מהם.

מתברר שהיו כאלו שקיבלו חשיפה והם ידועים ומוכרים וכאלו שלא.

חלקה השני של ההרצאה, והוא לא פחות מרתק, יעסוק בשאלה הנוגעת למושג "זיכרון קולקטיבי", למה יש כאלו שזוכרים אותם וכאלו שלא?

המפגש בין שארית הפליטה והישוב בארץ ישראל

"יש להקנות לניצולי השואה אהבה למולדת, ערכי עבודה ומוסר אדם. יש להקנות להם מושגים ראשונים של בן אדם". "אתם רקדתם הורה כשאנחנו נשרפנו בכבשנים" שני המשפטים הנ"ל, האחד של מנהיגת מפא"י והשני של ניצול שואה, מלמדים על המפגש הקשה והטראומטי של  ניצולי השואה וישוב היהודי בארץ ישראל עם הגעתם של ניצולי השואה לישראל, זה יהיה לב ההרצאה.

הארגון הצבאי היהודי (אצ"י) המעשה הנשכח?

את מרדכי אנילביץ' כולם מכירים, מי היה פאבל פרנקל? פאבל פרנקל היה מנהיג האצ"י, הארגון הצבאי היהודי, ארגון רביזיוניסטי שלקח חלק פעיל ומשמעותי במרד גטו ורשה. כיצד קם האצ"י? מה היה חלקו במרד? למה איש לא סיפר את סיפורו? זה יהיה לב ההרצאה.

מנהיגות יהודית בתקופת השואה

מה נדרש ממנהיג? מה היה אופייה של המנהיגות היהודית בפולין, ערב פרוץ מלחמת העולם השנייה. כיצד התמודדו מנהיגים יהודים בתקופת המלחמה? זה יהיה החלק הראשון של ההרצאה, בחלק השני יוקרן הסרט "אנשי היער".

"השואה שלנו" לדבר על שואה לא ביום השואה

ב-1995 יצאה בתי לפולין במסגרת התיכון. ב-2001 יצאתי אני לפולין כמפקד המשלחת הצה"לית הראשונה במסגרת פרויקט "עדים במדים". ב-2003 הצטרפתי לקורס מדריכי פולין ב"יד ושם", מאז אני עוסק בחקר תקופת השואה והדרכת בוגרים בפולין, מה למדתי במהלך השנים וכיצד אני רואה היום את חשיבות הלימוד של פרק השואה. 

השואה בסלובקיה

המשלוחים הראשונים לאושוויץ ומיידאנק לא הגיעו מפולין, הם הגיעו מסלובקיה, למה ואיך? בסלובקיה קמה "קבוצת העבודה" שניסתה לעצור את המשלוחים למחנות ההשמדה מסלובקיה ומאירופה. ההתמקדות בפרק השואה נוגעת, בדרך כלל, בשואה בפולין, ההרצאה תעסוק בסיפורה המיוחד של יהדות סלובקיה.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input