היסטוריה פופולרית - הרצאות ליום השואה

עופר אדרת

 

סיפורי גבורה ואומץ יוצאי דופן מתקופת השואה

גבורה, אומץ לב ואנושיות של יחידים עומדים במרכז ההרצאה הזו.

  • נצא לדרך עם הסיפור הבלתי ייאמן "רכבת אל החופש" שבמרכזו חיילי שיריון אמריקאים שעצרו בגופם קרון רכבת ובו 2,500 יהודים שהנאצים הובילו אל מותם בשבוע האחרון למלחמה;
  • נמשיך בדיון בשאלה המורכבת - האם גם מצילים יהודים ראויים לקבל הנצחה דומה לזו של "חסידי אומות עולם" - נציג כמה סיפורי גבורה מהסוג הזה ונתאר את הצעת החוק בנושא ואת ההתנגדות של "יד ושם" לכך;
  • נדרים לקיבוץ "יד מרדכי" לחלקת הקבר העזובה של ולדיסלב קובלסקי - חסיד אומות עולם פולני, שהתחתן עם אחת הנשים היהודיות שהציל, וננסה לברר למה אף אחד לא הסכים לקבור אותו ומדוע קברו נותר יתום עשרות שנים?;
  • "נטוס" לפריז, כדי להכיר את הסיפור על השייח' המוסלמי שהסתיר יהודים במסגד ואח"כ נמשיך לברלין ונדבר על חסיד אומות העולם הערבי היחיד שהוכר עד כה ע"י יד ושם - ונתהה מדוע משפחתו סירבה לקבל את התואר; ולסוף נדבר אפילו על חסידי אומות עולם נאצים. 

*מתאים לכל מועד, אבל במיוחד ליום השואה הבינלאומי (סביב 27 בינואר 2018) וליום השואה בישראל (11-12 אפריל 2018)  

פולין והשואה במאה ה-21: בין זיכרון, שכחה והכחשה

ממשלת הימין שעלתה לשלטון בפולין ב-2015 שמה לה למטה לעצב מחדש את "מדיניות הזיכרון" של המדינה. בין היתר, היא החלה לרדוף היסטוריונים שחוקרים וכותבים על פשעי פולנים בשואה; לפאר ולהאדיר בצורה מוגזמת פולנים שהצילו יהודים; ולהילחם בכל מי שמעז להשתמש בביטוי "מחנה השמדה פולני".

בהרצאה נציג את הוויכוח ההיסטורי, הפוליטי, הציבורי והתקשורתי הלוהט שמתנהל בימים אלה בתוך החברה הפולנית ביחס לשלדים בארון הפולני, דרך מקרי מבחן כמו הפוגרומים בידוובנה (1941) ובקיילצה (1946). נבדוק מי מנסה לשכתב את ההיסטוריה ומדוע? מי נאבק על האמת ומה המחיר שהוא משלם על כך? וננסה להבין האם ואיך עם של קורבנות הפך בעצמו לעם של רוצחים?

*מתאים לכל מועד וגם סביב יום השואה הבינלאומי (27.1) או הישראלי (11-12/4)

ציידי הנאצים: בין ההצלחה שבלכידת אייכמן לפספוס של ד"ר מנגלה

בשנות ה-60 יצא "המוסד" לסדרת מבצעים נועזים ברחבי העולם בניסיון לשים את ידו על בכירי המשטר הנאצי, שמצאו מקלט הרחק ממולדתם. בשיטות פעולה שנראות כלקוחות מסרטים הוליוודיים, הם הצליחו לתפוס את אייכמן ליד ביתו בארגנטינה ולחטוף אותו לישראל, כאן עמד לדין והוצא להורג. ואולם שורת פאשלות ופספוסים הביאה לכך ש"המלאך מאושוויץ", הנודע לשמצה אף יותר מאייכמן, לא סיים את חייו בתלייה.

נתאר את המבצעים הנועזים, את ההצלחות הכבירות ואת הפספוסים המהדהדים, וננסה להבין למה היה חשוב כל כך לישראל הצעירה להשקיע מאמצים ואנרגיה כה רבים במבצעים האלה.

 

עופר אדרת

יליד 1981 מתל אביב, בעל תואר שני בהיסטוריה מאוניברסיטת תל אביב, משמש כתב ההיסטוריה של עיתון "הארץ" מאז 2012, ומסקר מעל דפי העיתון באופן שוטף פרשיות היסטוריות בדגש על היסטוריה ארצישראלית ויהודית וכן היסטוריה של גרמניה הנאצית והשואה. חי ועבד בברלין ובקרקוב, דובר גרמנית ולומד פולנית. בין הסיפורים הייחודיים שחשף בשנים האחרונות: פרשת העיזבון הספרותי של קפקא; הכתרת תושב חיפה כ"איש המבוגר בעולם"; מחדל הנצחת החללים במשרד הביטחון; פעילות ארכיון המדינה - בין ליקויים לפריצת דרך טכנולוגית; הזנחה בטיפול אתרי מורשת לאומיים ברחבי הארץ; רכבת אל החופש - סיפור הצלה יוצא דופן מהשואה; ועוד. לצד זאת, הוא עורך וכותב את מדור ההספדים "אחרי מות" וכתב את החידון ההיסטורי "האיש שהיה".

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input