טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999
וואטסאפנעמה 052-7023373מדע, רגש ועתיד האנושות

ד"ר ליאת יקיר

 

 

המדע של האהבה והזוגיות

מיליוני שירים נכתבו עליה; אגדות, סיפורים ומה לא? היא נוצרת ונגמרת בכל דקה וגורמת לסערת רגשות בכל פעם מחדש - האהה-ב-ה. במהלך ההרצאה נעסוק באופן מדעי בשאלה הכה נצחית מה זו בכלל אהבה? כיצד היא נוצרת ? למה היא כל כך מעסיקה אותנו במהלך כל החיים ? האם יש קשר בין הסוגים השונים של האהבה? מה קורה במוח שלנו כשאנחנו אוהבים ? איך אנחנו בוחרים את האחד/ת? מה בין אהבה למין והאם אנחנו בנויים לאהבת נצח ?
לבסוף, למאמינים באהבת אמת – מרשם מדעי מוכח לשימור האהבה הזוגית והאושר במשפחה.

מכונת הרגשות האנושית

בין אהבה לשנאה, בין חמלה לקנאה, בין אמפתיה לתוקפנות; הרגשות שלנו הם אלה שמניעים אותנו במידה הרבה ביותר. בעזרת המוח הרגשי הקדום שלנו, אנחנו מצליחים לשתף פעולה באופן מעורר השתאות ובגלל אותו מוח אנחנו מסוגלים להחריב את כל מה שהשגנו. במהלך ההרצאה נסקור מחקרים מחזית המדע בתחומי מדעי המוח, ביוכימיה, אבולוציה וגנטיקה, ונבין לעומק מהו בכלל רגש? מהם החומרים היוצרים את הרגשות וכיצד הם מניעים אותנו בחיים ?

מכונת הרגשות האנושית – המדע של האהבה והשנאה

בין אהבה לשנאה, בין חמלה לקנאה, בין אמפתיה לתוקפנות, הרגשות שלנו הם אלה שמניעים אותנו במידה הרבה ביותר. בזכות המוח הרגשי אנחנו מצליחים לשתף פעולה באופן מעורר השתאות ובגלל אותו מוח אנחנו מסוגלים להחריב את כל מה שהשגנו ולהשמיד זה את זה. במהלך ההרצאה נבין מהו רגש ? כיצד נוצרים רגשות במוח ? מדוע הרגשות כל כך מניעים אותנו ? מהם המקורות של השנאה והרוע והיכן משכנה של האהבה במוח שלנו ?

זכר ונקבה ברא אותם

"קיימת אישה. או אולי מוטב לומר, מתרחשת אישה.
יום אחד נקרתי בדרכה באקראי. האמנם באקראי ?" (מאת חנוך לוין)

אחת מהתעלומות הגדולות והבלתי מפוענחות של הביולוגיה היא השאלה, מדוע נוצרו זכרים ? במהלך ההרצאה נצא למסע אבולוציוני מרתק אל רגעי ההתפצלות הראשונים בין שני המינים ולאורך התפתחות הזכר כיצור נפרד מהנקבה. דרך מחקרים מחזית המדע נסקור את ההבדלים בין ההתנהגות הזכרית והנקבית, ההבדלים בין המוח הזכרי למוח הנקבי בכל הנוגע לרגש, מיניות והתנהגות חברתית. מהם המנגנונים שיוצרים את ההבדלים האלו ומדוע ? יחד ננסה למצוא את התשובה לתעלומת הזכר.

לכתוב את הגנים שלנו מחדש - על טכנולוגיית ההנדסה הגנטית, ה-CRISPR

'פריצת הדרך של השנה', כך כינה המגזין Science את גילויה של מערכת עריכת הגנום, ה-CRISPR. הנדסה גנטית פשוטה ומתקדמת בבעלי חיים וצמחים תוך שימוש במערכת חיסון חיידקית מבוססת רנ"א משנה את פני הביולוגיה והחברה. במהלך ההרצאה נסקור את המחקרים מחזית המדע ונבין כיצד התגלתה והתפתחה טכנולוגיית ה-CRISPR, מה מנגנון פעולתה וכיצד ניתן בעזרתה לשנות, לבקר או לראות אזורים בגנום של מגוון תאים ויצורים. נדון גם בסוגיה הגדולה שמעסיקה אנשי מדע ורפואה, לאן תיקח אותנו הטכנולוגיה הזו וכיצד ישפיע העידן החדש הזה של ההנדסה הגנומית על עולם הרפואה, הביוטכנולוגיה ועל עתיד האנושות.

מדע, רגש ועתיד האנושות

נפלאים ומרהיבים הם הישגי המחשבה האנושית. מוחנו המפותח מאפשר לנו לדמיין, להמציא ולתכנן לעצמנו עולם חדש ולהפוך לשליטי כוכב הלכת באוויר, ביבשה ובים. השמיים הם מזמן כבר לא הגבול עבור האדם.
אך כשאנו מסתכלים סביבנו אנו עדיין רואים בני אדם נלחמים זה בזה, ממליכים לעצמם שליטים כוחניים, עוני, רעב ומחלות הם עדיין נחלתם של רוב האנושות על אף ההתקדמות המדעית והטכנולוגית מעוררת הפליאה. מדוע זה כך ?
במהלך ההרצאה נרד לעומקם של החיווטים העתיקים במוחנו - הכוחות הנסתרים החזקים שמניעים אותנו: הרצון לשליטה, הקיבעון להיררכיה והשנאה לאחר. בעזרת הבנת הבסיס הביולוגי של ההתנהגות שלנו ננסה לחזות את העתידים האפשריים של האנושות : האם הקודים הטבועים בנו יובילו אותנו להכחדה ואבדון צפוי מראש, כפי שקרה לציביליזציות מפוארות בעבר או אולי נצליח לקודד את עצמנו מחדש ולהתקדם שלב בסולם האבולוציוני לעתיד של שגשוג ופריחה.

המדע מאחורי היררכיה, שליטה ומין

מראשית ההיסטוריה האנושית כוח, כסף, מעמד ומין נכרכו יחדיו בקשר שחוצה את גבולות המרחב והזמן. קיבעון ההיררכיה והרצון לשליטה נטבעו במוחנו במשך מיליוני שנות האבולוציה. אנחנו מייצרים היררכיות במשפחה, במקומות העבודה, בבתי הספר, בצבא, בכלכלה ובפוליטיקה.
מדוע זה כך ? מדוע זה תמיד היה כך ? התשובות טמונות בביולוגיה שלנו, בקודים העתיקים שנצרבו במוחנו. מהם אותם קודים ? מהם המנגנונים המוחיים שיוצרים את הסדר החברתי, את מאבקי הכוח ואת הדחף לשלוט באחרים ? האם המנגנונים האלו שונים אצל גברים ונשים והאם יש תקווה למין האנושי ?

איך המוח שלנו לומד ?

המוח שלנו מתוכנת להתפתחות ולמידה במהלך כל החיים. בעשורים האחרונים חוקרי מוח ופסיכולוגים חינוכיים מגלים ממצאים מדהימים על הגמישות המופלאה של המוח שמאפשרת לרכוש מיומנויות חדשות, לחשוב באופן יצירתי וללמוד כל הזמן. למרבה הצער, מערכות החינוך הפורמליות לא יצלחו אם לא נכבד, נתמוך ונעודד את תהליכי הלמידה הטבעיים שמתרחשים במוח הצעיר.
כדי שנוכל לייצר חברה שמשקפת את יכולות המוח בצורה הטובה ביותר, עלינו להבין את רזיו לעומק. במהלך הרצאה נסקור מחקרים מחזית חקר המוח ששופכים אור על תהליכי עיבוד המידע, הלמידה והזיכרון במוח. נחקור כיצד המוח מתפתח במהלך החיים, כיצד משפיע הטיפול ההורי על עיצוב המוח והלמידה ? מה תפקידם של הרגשות ? וכיצד משפיעה הטכנולוגיה על יכולות הלמידה של כולנו ?

מי רוצה לחיות לנצח ? המדע בשירות החיים

הישגי המדע והרפואה במהלך 150 השנים האחרונות הם עוצרי נשימה : אנטיביוטיקה, חיסונים והשתלות איברים הם רק דוגמאות. אך עדיין המדע והרפואה לא פיצחו את הסוד הגדול מכולם, הסוד לחיי הנצח - אתגר שמעסיק את האנושות מזה אלפי שנים.
מדוע אנחנו בכלל מזדקנים ? מה מפעיל את שעון החיים של כל תא בגופנו ? מה המדע יודע היום על הארכת חיים - מחיידקים קפואים ועד הזרקת תאי גזע למוח, אילו טכנולוגיות יביאו את הבשורה ומה צופן העתיד לאנושות ?

ד"ר ליאת יקיר

שמי ליאת יקיר, דוקטור לגנטיקה מולקולרית, בוגרת מכון ויצמן למדע, מרצה ויזמית בתחום הביוטק. מחקריי עוסקים בנושאים בתחומי הביוכימיה, גנטיקה ואבולוציה. כיום אני חוקרת את השורשים האבולוציוניים, הנקביים והזכריים, של הרגשות וההתנהגות האנושית, ועוסקת בהנגשת מדע עכשווי לכל, למען חברה אנושית טובה יותר. בשנת 2017 הוזמנתי להרצות בכנס TEDx על ה'מדע והעתיד של האהבה והזוגיות'.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם